OHO - ELEKTRO
Petr Ondra, David Holek
Pro ilustraci zde uvádíme jako příklady tři varianty nejčastěji prováděných realizací.

ELEKTROINSTALACE V BYTĚ 3+1 a 4+1


Při realizaci elektroinstalace v celém bytě je nutné nejprve se zákazníkem dohodnout postup. Pokud je byt prázdný, je práce jednodušší, protože elektroinstalace většinou zasahuje do všech stěn a stropů. Pokud je byt obýván, je potřeba uvolnit prostory kolem zdí. Pro instalaci se používají ploché kabely zasekané do zdi. Z hlediska ceny za práci je cena vyšší při sekání do panelu. Pokud jsou v místnostech plánovány sádrokartony, je sekání méně, protože propojovací trasy jsou taženy ve stropě. V případě sádrokartonů je možná libovolná instalace bodovek. Dutina mezi původním a novým stropem musí být cca 10cm.

Zásuvky a vypínače jsou rozmístěny dle požadavků zákazníků. Vypínače instalujeme ve výšce 130cm od podlahy, což se nám nejvíce osvědčilo. Zásuvky montujeme ve výšce 40cm.

Popis realizace koupelny, WC a kuchyně je popsán v kapitole JÁDRO.

V obývacím pokoji se v místě, kde bude televize, instaluje přípojka pro TV (protažení kabelové televize) nebo volný přívod (třeba na balkon) pro instalaci soukromého satelitu. K TV zásuvce přivádíme i DATA pro současné televize, kde je již běžná přípojka. Pokud je televize zavěšena na zeď, zasekáme v místě do zdiva koryto, kudy se kabely od televize protáhnou k přípojným zásuvkám tak, aby kabely nevisely na zdi.

V obývacím pokoji lze realizovat i rozvod Audio. Audio kabel je v centrální části za televizí propojen na čtyři audio zásuvky v rozích místnosti.

V pokojích jsou instalovány běžné rozvody světel a vypínačů. I v pokojích a ložnici je možná instalace TV a DATA na přání zákazníka. V případě více rozvodů TV a DAT po bytě se musí jednotlivé trasy spojit v místě vstupu TV signálu a DAT do bytu. Musí být proto vytvořen prostor pro uložení rozbočovače TV signálu a umístění routru pro rozbočení dat. V prostoru routru musí být i přípojné místo 230VAC. Dá se umístit volně za televizi, ukrýt do šachty nebo do jističové skříně.

V ložnici se u nočních stolků často instalují vypínače pro zhasnutí centrálního světla tak, aby nebylo potřeba vstávat k vypínači u dveří.

Ke světelným zdrojům lze instalovat i stmívač. Toto se realizuje většinou v obývacích pokojích. LED svítidla se dají též smívat, ale je potřeba s tím počítat předem, protože ne všechna LED svítidla jsou vhodná ke stmívání.

Realizace elektroinstalace probíhá v etapách. První etapa je vysekání a natažení kabelů a krabic, a jejich zasádrování. Po zapravení zedníkem se osazují strojky, vykružují bodovky (pokud jsou v plánu) a oživí instalace. Po malování se šroubují kryty a připojují přístroje v kuchyni (deska, trouba, digestoř, zapojení svítidel v lince).

Realizace samotné elektroinstalace v bytě 2+1 zabere maximálně čtyři dny. V bytě 3+1 a 4+1 zabere instalace 5 až 6 dní. Doba závisí na množství instalovaných komponentů a použití sádrokartonů.

Pokud k realizaci dojde, je vhodné předem informovat obyvatele v domě o plánované realizaci na vývěsce. Především sekání je dosti hlučná záležitost, a pokud nejsou sousedé včas informováni, může dojít ke zbytečným nedorozuměním.

Naši snahou je bourací práce zkrátit na co nejkratší dobu (jeden den od rána do večera), protože natahování a fixace kabelů a krabic nečiní již tak problematický hluk.

Návrh bytu 3+1

Návrh bytu 4+1