OHO - ELEKTRO
Petr Ondra, David Holek
Pro ilustraci zde uvádíme jako příklady tři varianty nejčastěji prováděných realizací.

REALIZACE RODINNÉHO DOMU


Při realizaci rodinného domu, ať už se jedná o novostavbu či celkovou rekonstrukci stávajícího rodinného domu, se postupuje stejně jako v předešlých případech. Při prohlídce hrubé stavby nebo rekonstruovaného domu se s investorem dohodne rozmístění zásuvek, vypínačů, dat, TV rozvodů, připojení domu na internet a televizi (požadavek na připojení televizního kabelu, satelitu nebo bezdrátový internet). Tím je určeno, kam budou svedeny všechny datové a TV kabely. Dále probereme připojení na zdroj vody (vodní řád nebo studna) a odpady (zda je požadavek ČOV-čistička odpadních vod nebo kanalizace). Dále řešíme umístění HDR jističové skříně, jak bude řešen vstup do domu (pojezdová brána, osvětlení příjezdu nebo vstupu) a komunikační zařízení - domovní telefon - na kolik míst bude připojen a zda je požadován audio nebo i video dveřní systém. Je konzultován zabezpečovací systém (PIR čidla detekce pohybu, čidla rozbití skel, umístění kódovacího panelu, umístění řídící jednotky a záložního modulu při výpadku elektrické energie), rozvod požárního systému (u novostaveb pro kolaudaci nutný) a montáž elektrických žaluzií. Dále pak druh topného systému (elektrokotel, plynový kotel, podlahové topení, tepelné čerpadlo). Každý z těchto systémů vyžaduje jinou přípravu a instalaci.

Řešíme instalace v technických místnostech jako jsou garáže nebo dílny, dále přípravu a vyvedení kabeláže do prostor za domem, např. osvětlení terasy, pergoly nebo vývod pro bazén. V neposlední řadě řešíme i provedení hromosvodů a umístění svodů (viditelný, neviditelný).

Všechny tyto informace jsou důležité, aby se zákazník rozhodl, co požaduje, a na základě informací se pak provede cenová kalkulace tak, aby se určila celková cena elektroinstalace. Cenovou kalkulaci lze provést též na základě projektu elektroinstalace k dané stavbě. V nabídce nejsou zahrnuty ceny svítidel a jejich montáž (je rozdíl, jestli se montuje jedno světlo na střed místnosti nebo devět bodovek zapínané dvouokruhově).

Je lepší udělat přípravu kabeláže pro prostory mimo dům, i když budou realizovány později, než posléze zjistit, že chybí kabel a musí se znovu zasekat nebo řešit jinak, např. lištovým rozvodem.

V první etapě realizace se provede zasekání krabic a natažení kabelů. U již zmiňovaných sádrokartonových stropů se kabely tahají pod stropy. V podkrovních prostorách, kde jsou krovy a izolace, se používá kabeláž s nehořlavou izolací. Pokud jsou data a TV kabely situovány na půdu, je nezbytné kromě světla přivést i zásuvku pro napájení satelitu a routru.

Po ukončení zednických prací na stavbě se v druhé etapě osazují strojky zásuvek a vypínačů, které si zákazník vybral. Celková cena elektroinstalace se pak může lišit podle volby komponent: základní typy TANGO se pohybují v jiné cenové relaci než ALPHA EXLUSIVE. V této etapě dojde i k oživení, a pokud nejsou pořízena svítidla, zapojí se objímky a žárovky. Svítidla, domovní komunikátory, vjezd a jiné se dají podle situace připojovat dodatečně.

Po kompletaci elektroinstalace se provádí revize objektu, která je nutná pro zaplombování a osazení elektroměru a pozdější kolaudaci objektu.

První nadzemní podlaží

Druhé nadzemní podlaží